Whippetka Iza a zbytek naší smečky

Štěňátka

Chcete si pořídit štěně italského chrtíka a jak na to?

Ano v poslední době je spousta inzercí, které Vám " slibují" to nejúžasnější, nejrychlejší a nejzdavější štětěně, ale jak na to?
Zatím nejsem chovatelem, jen majitelem tohoto úžasného plemene... ale protože si troufám říci, že nepatřím k začátečníkům v oboru... dovoluji si podotknout pár informací...

Ano většina inzercí ke koupi štěněte je o nejlepších, nejskvělejších a nejrychlejších rodičích.... ale bývá opravdu skutečnost tak růžová?
Noví a neznalí budoucí majitelé italského chrtíka by si měli zhodnotit předem pár zásad, které by měli při budoucí koupi chrtíka zohlednit:
1. chci chrtíka jen jako společníka?
2. chtěli bychom aktivně se věnovat výstavám či dostihům?
3. chceme si pořídit chovného jedince?

Odpovídáte si jen odpovědí 1. ??
V tom případě jednejte jen podle intuice, pokud chcete společníka, budete ho milovat se všemi klady i zápory ... a na zápory možná nikdy nepřijdete :-)

Odpovídáte odpovědí 2 či i 3?
Tak pak už byste neměli vše nechat jen náhodě. Důležité je si ujasnit, co byste od budouciho člena Vaší rodiny vlastně chtěli.
Podívejte se, co ve skutečnosti měli za ocenění rodiče štěňete? Absolvovali nějaké výstavy? Nebo mají za sebou jednu či dvě výstavy? Maji dostihovou licenci a běhají na dráze? Nebo je to jen běh po zahradě?? :-)
Nehledejte odpovědi např u poradců chovu! či majitelů chovatelských stanic, tak to bývá vždy trochu zištné, ale pohovořte si s lidmi na dostizích či výstavách, hledejte na internetu.....hlavně se prosím nepouštějte do otevřených diskuzí typu facebook, fóra atd.

Mezi chrtíky neplatí rozdělení na dostihové a výstavní, ale přes to v nich malý rozdíl je.
Většina chrtíků, kteří běhají na dráze jsou pevné kostry, střední a vyšší výškové hranice, ale není to podmínka. Stejně jako není podmínka, že na výstavách vyhrávají ti malí, křehcí chrtíci, v dnešní době spíše naopak......
Chcete mít nového mistra světa, tak v tom případě chrtík velikosti 34cm Vám ho těžko vyhraje....

Předpoklady po rodičích jsou jedna věc a to, že v podstatě kupujeme vždy zajíce v pytli věc druhá....

Rozhodnete-li se mít chrtíka pro sport, dbejte na to, zda měl chrtík možnost po rodičích "získat" dostihové předpoklady.... tedy jak aktivně rodiče běhali či běhají???
Jeden vyhraný závod v soloracingu kategorie mladí opravdu nic neznamená....natož jedno oběhnuté kolo doma po zahradě.

A chovný jedinec
- fenka to má vždy trochu jednodušší, pokud splňuje standard, bonitační komise ji zhodnotí jako chovnou a pak už jen vybrat toho nellepšího chovného (krycího) psa.
- pes - jistě musí odpovídat standardu, mít výšku, obě varlátka, zuby, ale hlavně, aby ho někdo použil k chovu, čeká Vás dlouhá s strastiplná cesta po výstavních kruzích a popřípadě dostihových oválech či coursingových tratích.Opravdu jen málo uchovněných jedinců je využíváno k chovu..... Samozřejmě otázka je i cena za krytí, ale to už je jiná kapitola....

Je to vždy složité a nelehké... dejte na vlastní úsudek....

A na závěr poslední rady ode mne:
- nedejte na hezké řeči v inzerci, zkuste se vypravit na výstavy či dostihy. Udělejte si vlastní obrázek o tom, co vlastně chcete...navšťivte dostihovou dráhu a poznejte ty, co opravdu vrcholově sportují a ty co se opravdu věnují výstavám!
- pokud je to možné chtějte vidět oba dva rodiče, zda odpovídají Vašim představám. Zkuste poznat jejich povahu, protože povaha Vás bude provázet celým společným životem chrtíka a Vás a ta bývá spoustukrát zděděná .....

Zdraví chrtíka?
- existují oficiální vyšetření a prosím nenechte se ukonejšít větou, zdraví rodiče.....

Vyšetření
oči - zjišťují se zejména dědičné vady očí, platnost je vždy jen 1 rok a pouze od certifikovaného odborníka!
srdce - mělo by být včetně vyšetření doppler!
patelly - dělá se jednou za živost a platné je jen od certifikovného odborníka (stejně jako ostatní vyšetření!)
Zdravotní vyšetření ovšem nejsou v naší zemi nijak povinná!

Celkově tedy kupujete vždy zajíce v pytli a doufám, že vždy ho budete mít z celého srdce rádi!
Žádné komentáře
 
Oficiální stránky naší milované whippetky Izinky a zbytku naší smečky!!!!!